Absurde toiletartikler og hundekunster
Jeg anmeldte ikke blot Søren Fauli sidste weekend (se forrige indlæg), men også to andre udstillinger, der nok er mindre spektakulære, men til gengæld langt bedre og også sjovere.

Christin Johansson har lavet en gennemført udstilling af sanitetsobjekter, heriblandt pissoirer og underlivsspejle til kvinder, tamponstativer, en gigantisk tandbørsteholder og en toiletbørste med kyskhedsbælteagtig hængelås.
Det hører med til historien om min tissetrang (se anmeldelse) at jeg heldigvis fik lov at låne Galleri Køppes toilet. Det er en gammel Bredgade-bygning, og toilettet var bestemt også af ældre dato. Der var en stor kontrast mellem Christin Johanssons smagfulde, gennemdesignede badeværelsesmiljø og så dette lidt rodede old school-toilet. På den måde blev udstillingens æstetik sat i perspektiv på en meget konkret måde.
---
---

I det lille videogalleri Pixel kan man se en fascinerende triptykonisk videoinstallation med en hund, der modstår de største fristelser fordi den er så disciplineret og lydig.
Læs min anmeldelse her


