« Niels Bohr som filosof | Forside | Hvorfor ser vi mere tv? »

15.03.2010

Tindersticks i Vega

Jeg hører til de Tindersticks-fans, der elskede de tre første albums, men stod helt af med det fjerde udspil, Simple Pleasure (1999).

Tindersticks.jpg

Jeg har været til fem Tindersticks-koncerter gennem tiderne. Den bedste for mig var ikke den første, men derimod Amager Bio i 1997, hvor jeg var salig fra først til sidst.

Så sublim var koncerten i torsdags ikke, men den overgik alligevel mine forventninger og var den bedste koncert siden Sunn O))) i januar. Jeg var der i embeds medfør, så Politiken fik en meget positiv anmeldelse, der næsten ender i det rørstrømske. Men hvis ikke man må være patetisk når det gælder Tindersticks, hvornår må man så?

Læs min anmeldelse her.

Kommentarer

Mænne tak for besyvet. Jeg var selv på en måde forhindret i at høre koncerten.
Blev introduceret ved netop A Night In i sin tid. De tre unævnte plader står som en gammel ven man altid kan ringe til men sjældnere gør.

Simple Pleasure og frem er nogle andre plader. Jeg var heller ikke glad for dem. Nu er forholdet anderledes afrundet. På en go dag er de temmelig middelmådige men på en dårlig dag er de egentlig ganske fine.

Skriv en kommentar

Gå til spørgeskema

Powered by Movable Type 3.2